Четиричасовата лична среща между руският президент Владимир Путин и сирийския му колега Башар Асад в Сочи придобива допълнително значение, отчитайки предстоящата в сряда среща, отново в Сочи, между лидерите на Русия, Турция и Иран. По-рано, включително и от страна на Дамаск, акцентът беше върху военната победа, а сега става дума за политическо разрешение – избори с участието на Башар Асад, според думите на сенатора Олег Морозов, изказани пред руското издание “Взгляд“

В понеделник Путин проведе среща с Асад, като преговорите между лидерите продължиха около четири часа, според съобщението на прессекретаря на руския президент Дмитрий Песков.

На първо място, двамата президенти са подчертали, че военната операция в арабската република върви към своя край и сега следва преминаването към политическите процеси. "От пълната победа над тероризма, разбира се, сме много далеч. Но що се касае до нашата съвместна работа по борбата с терористите на територията на Сирия, то тази военна операция действително е в своя край“, подчерта Путин.

От своя страна Асад заяви, че именно руската операция е "позволила да се търси политическо разрешение в Сирия“.

Според члена на комитета на Съвета на Федерацията по международните работи Олег Морозов срещата между Путин и Асад "още един път е потвърдила договорките и е получено съгласието на сирийския президент за политическия процес“.

Той напомни, че по-рано нерядко се е чувала идеята, включително и от сирийска страна, да се достигне до военна победа и да бъде унищожена опозицията и терористите, като след това всичко ще бъде наред.

Той твърди, че е много естествено, че за Путин е важно да чуе позицията на Асад по всички ключови въпроси и да добие представа за неговите идеи за мира и как той вижда бъдещото политическо разрешение, за да съпостави тази картина с тази, която ще чуе от лидерите на Турция и Иран Реджеп Таийп Ердоган и Хасан Роухани.

В навечерието на срещата Путин е провел телефонен разговор и с емира на Катар Тамим бен Хамад ал Тани, с който също е обсъдил сирийската криза и перспективите за политическото й разрешение.

Според Морозов всичко това говори за важността от взаимодействието на всички заинтересовани страни в сирийския конфликт. Той напомня, че въпросът за разрешението на сирийската криза е многостранен процес. Ето защо срещата с Асад в навечерието на визитата в Сочи на Ердоган и Роухани никак не е случайна. Сенаторът подчертава, че Русия "изначално е изхождала от това, че без да се съобрази с позицията на Турция и Иран е невъзможно да реши проблемите“.

В заключение сенаторът констатира, че Иран е съюзник на Русия още от самото начало на борбата с "Ислямска държава“, а турският фактор също играе ключова роля.

"Турция от начало демонстрираше крайно негативно отношение към Асад. Освен това Турция има кюрдски проблем, който така или иначе е свързан с въпроса за териториалната цялост на Сирия“, подчерта Морозов.

"Затова всяко изключване от бъдещата конструкция на някой от тези играчи ще усложни решението на задачата и политическото урегулиране, както и териториалната цялост на Сирия“, резюмира руският политик.