Когато светът гледа към Съединените щати, той вижда една земя на изключения: изпитана във времето шумна демокрация, кръстоносен поход в областта на външната политика, износител на любима музика и филми.

Но има един факт, който постоянно озадачава феновете и критиците на Америка. Защо, питат те, в страната стават толкова много масови стрелби?

Може би, предполагат някои, това е така, защото американското общество е необичайно насилствено. Или заради расовите различия в обществото. Или нейните граждани нямат подходяща психическа грижа в рамките на системата за здравеопазване. 

Тези обяснения имат едно общо нещо: изглеждат разумни и се изтъкват и при стрелби на други места по света. Но има и нещо друго - единствената променлива, която може да обясни високия брой на масови стрелби в Америка, е астрономическият брой пушки в страната, коментира The New York Times.

Американците съставляват около 4,4% от световното население, но притежават 42% от световните оръжия. От 1966 г. до 2012 г. цели 31% от стрелците, участвали в масови стрелби по целия свят, са американци, показва проучване от 2015 г. на Адам Ланкфорд, професор в Университета в Алабама.

Коригирани спрямо населението, тези данни показват, че само Йемен има по-висока степен на масови престрелки в страни с повече от 10 млн. души. Йемен е втората след САЩ страна в света с най-много собственици на оръжие.

В световен мащаб делът на собственост на оръжие в дадена страна съответства на вероятността там да има масови стрелби. Тази връзка е валидна дори когато от изчисленията се изключат Съединените щати, което е индикация, че масовите стрелби в Америка не може да се обяснят с друг фактор

Ако за разликата бъде обвинено психичното здраве, тогава данните биха показали, че американците имат повече проблеми с психичното здраве, отколкото хората в други страни с по-малко масови престрелки. Но нивото на разходите за психично здравеопазване в Съединените щати, броят на специалистите по психично здраве на глава от населението и степента на тежки психични разстройства съвпадат с тези в други богати страни.

Според проучване от 2015 г. едва 4 процента от американските убийства, причинени с оръжия, могат да бъдат приписани на проблеми, свързани с психичното здраве. И Ланкфорд също твърди, че в страните с високи нива на самоубийства има ниски нива на масови стрелби - точно обратното на онова, което бихте очаквали, ако проблемите с психичното здраве са свързани с масовите престрелки.

Дали дадено население играе повече или по-малко видеоигри също няма никакво значение. Американците не са по-склонни да играят видеоигри, отколкото хора в която и да е друга развита страна.

Расовото разнообразие или други фактори, свързани със социалното сближаване, също показват слаба връзка със смъртността, причинена от оръжия. Сред европейските държави има съвсем малка връзка между имиграцията или други показатели за разнообразието и честотата на убийствата с огнестрелно оръжие или масови стрелби.

Делът на убийствата с оръжие в САЩ възлиза на 33 на милион души през 2009 г., далеч над средното ниво в развитите страни. В Канада и Великобритания този дял е съответно 5 на милион и 0,7 на милион, което съответства и на разликите по отношение на собствеността на оръжия.

Американците понякога гледат на това като на израз на по-дълбоки проблеми с престъпността, понятие, вкоренено отчасти от поредица филми, изобразяващи насилие от страна на градски банди в началото на 90-те години на миналия век. Съединените щати всъщност не са по-склонни към извършване на престъпления, отколкото други развити страни, според изследване от Франклин Зиминг и Гордън Хокинс от Калифорнийския университет в Бъркли.

По-скоро данните, които оттогава се препотвърждават, поясняват, че американската престъпност е просто по-смъртоносна. Вероятността нюйоркчанин да бъде ограбен е също толкова голяма, колкото това може да се случи на жител на Лондон, например, но в Ню Йорк е 54 пъти по-вероятно при този грабеж жертвата да бъде убита.

Двамата специалисти стигат до заключението, че тази разлика, както много други аномалии за американското насилие, се дължат на оръжията.

Повече собственици на оръжие съответстват на повече убийства с огнестрелно оръжие на почти всяка ос: сред развитите страни, сред американските щати, сред американските градове и при контрола върху престъпността.

Това предполага, че самото оръжие причинява насилието.

Вижте продължението на материала в Investor.bg