Той е най-влиятелният китайски ръководител от четвърт век и се готви да бъде преназначен. Начело на втората световна сила, Си Цзинпин е решен да направи всичко, за да бетонира властта на Китайската комунистическа партия (ККП), без да прави отстъпки към гражданското общество, пише Франс прес.

Присъствието му е навсякъде в медиите до такава степен, че го сравняват с основателя на режима Мао Цзедун. Очаква се 64-годишният Си Цзинпин да получи нов петгодишен мандат на конгреса на Китайската комунистическа партия, който започва утре в Пекин.

Генерален секретар на ККП, председател на Китайската народна република и на Централната военна комисия, кръглоликият и корпулентен Си Цзинпин държи отговорните позиции начело на втората световна сила.

"Той представлява това, което китайците искат като управление: добре поддържана страна, силен и уважаван Китай", отбелязва китаистът Жан-Пиер Кабестан от Баптисткия университет на Хонконг.

"Китайската мечта" за "грандиозен ренесанс" на най-населената страна в света, след един век на причинени от Запада унижения, служи на президента Си за програма. Той е почти винаги в началото на вечерните новини, като приема чуждестранни лидери, разговаря с обикновени граждани или изнася речи пред събрания на кадри, които го аплодират френетично.

Толкова много постановки в най-чистия съветски стил, които се придружават от завръщане на идеологията, на пропагандата и на повсеместните репресии срещу потенциалните съставки на дестабилизацията, започвайки с внимателно следените социални мрежи.

"Да се въведе ред в редиците на партията"

"Си Цзинпин се представя като анти-Горбачов. Това е човек, който беше травмиран от разпадането на СССР, което обяснява репресиите срещу гражданското общество и завръщането на идеологията след като той получи властта", гласи анализ на журналиста Франсоа Бугон, автор на публикувана наскоро книга, озаглавена "В главата на Си Цзинпин".

"Ако се отклоним от марксизма или го изоставим, партията ни ще загуби душата и посоката си", предупреди Си миналия месец, сякаш неговата партия не направи гигантска стъпка към пазарната икономика след края на 70-те години.

Си Цзинпин е роден в привилегирована среда на 15 юни 1953 г. в Пекин. Той е син на Си Чжунсюн, един от основателите на партизанското комунистическо движение и принадлежи към всемогъщата каста на "червените принцове", наследници на революционери, дошли на власт през 1949 г., преди да бъдат пометени от чистките на Мао Цзедун.

"Привързан е много силно към Партията поради произхода си. Макар че баща му стана обект на чистка на Мао, Си е от тези синове, които искат да въведат ред в редиците на партията, а не да й отмъстят", смята Франсоа Бугон. "Той вярва, че партията е силата, която може наистина да промени Китай".

Си Цзинпин се опитва произхода му да бъде забравен и си изгражда имидж на близък до народа ръководител. Официалната преса набляга на живота му на село по време на Културната революция през 1966-1976 г., когато той е живял в пещера.

Мечо Пух

С края на проблемите от маоистката епоха Си Цзинпин получава диплома за инженер химик от престижния университет "Цинхуа" в Пекин, но прави кариера в партийните редици, към които се присъединява на 21 години.

Си става губернатор на провинция Фуцзян през 2000 г., и генерален секретар на партията в провинция Чжъцзян през 2002 г. - две крайбрежни провинции, които са модел на икономическите реформи. През 2007 президентът Ху Цзинтао го вика да въведе ред в Шанхай, където партийният лидер е отстранен поради скандал за корупция.

През същата година Си Цзинпин става част от Постоянния комитет на Политбюро на ЦК на ККП. През ноември 2012 г. той става негов председател.

Китайският президент познава Запада. През 1985 г. е живял в САЩ, за да учи земеделие.

Разведен, през 1987 г. се жени повторно за певицата Пън Лиюан, която тогава е много по-известна от него. Двамата имат дъщеря, която е държана на дистанция от медиите.

Бебешкото му лице му навлича подигравките на интернет потребителите, които са монтирали снимки на него и...Мечо Пух. До такава степен, че миналото лято в социалните мрежи бяха блокирани всички коментари за симпатичния мечок.

/БТА/