САЩ търсят политическо решение на кризата в Сирия и няма да настояват за незабавно оттегляне на сирийския президент Башар Асад, обяви съветникът на президента Доналд Тръмп по вътрешната сигурност и борбата с тероризма.

"Не мисля, че за нас е важно да казваме, че първо Асад трябва да си тръгне", заяви Том Босърт на Аспенския форум по сигурността - годишна среща на служители и експерти от областта на разузнаването и националната сигурност. "САЩ все пак биха искали Асад да си тръгне в някакъв момент. Това ще бъде желаният от нас резултат", допълни той.

Босърт каза, че е необходимо в Сирия да има политически изход, а не такъв, който е наложен с военни средства и при който няма политическа стратегия за запълване на вакуума в ръководството. Все пак той каза, че оставането на Асад на власт не предлага най-добрата надежда за мирна Сирия. Независимо дали напускането на Асад "настъпи първо или второ, или скоро след това, то ще бъде хубав изход".

Босърт направи изявлението, след като медиите съобщиха, че Тръмп е решил да прекрати съществуващата от години тайна програма на ЦРУ за въоръжаване и обучаване на умерените сирийски бунтовници, които се бият срещу правителството на Асад. Русия отдавна настоява Съединените щати да спрат програмата.

Програмата беше важен елемент, започнат от правителството на Обама, за оказване на натиск върху Асад с цел да се откаже от властта. ЦРУ започна тайната операция през 2013 г. за въоръжаване, финансиране и обучение на умерена опозиция на Асад. Според някои оценки ЦРУ е обучило около 10 000 бойци.

През октомври 2015 г. подкрепяните от ЦРУ бунтовници бяха бомбардирани при руските военновъздушни акции в Сирия. Американски служители казаха тогава, че руската военновъздушна операция има за цел да отслаби финансираните от САЩ групи и други умерени бойци, които се бият срещу силите на Асад.

Директорът на ЦРУ Майк Помпейо, който по онова време беше републикански конгресмен, представляващ Канзас, каза тогава, че руснаците са напълно наясно кого атакуват и че бомбардираните места не са свързани с бойците на "Ислямска държава".

Години наред усилията на ЦРУ бяха неуспешни, а някои конгресмени предлагаха да бъде съкратен неговият бюджет. Някои подкрепяни от ЦРУ бунтовници бяха заловени; други дезертираха в екстремистки групировки. Но в края на 2015 г. подкрепяните от ЦРУ групи, биещи се заедно с по-екстремистки фракции, започнаха да постигат напредък в Южна и Северозападна Сирия.

Някои представители на сирийските бунтовници казаха, че още не са официално запознати, че САЩ спират своята програма за подкрепа на умерената опозиция.

Говорителят на коалицията Южен фронт, която включва десетки умерени бунтовнически групи и се бие срещу сирийските правителствени сили в южната част на страната, майор Исам ел Райес каза, че не са уведомени за спирането на програмата на ЦРУ, и добави, че ще коментира само когато има официално изявление.

(БТА)