Великобритания ще напусне Европейския съюз. Това заяви премиерът Тереза Мей днес, когато се навършва точно година от референдума.

Така попари "мечтите" на председателя на Съвета на ЕС Доналд Туск, който заяви, че се надява Лондон да размисли и да се откаже от плановете си, цитирайки Джон Ленън.

Мей, която загуби мнозинството на консерваторите на предизвиканите от нея предрочни избори на 8 юни, заяви че 80% от гласувалите са подкрепили партии, които искат излизане от ЕС, и затова правителството й ще върви в същата посока.

Британския премиер ще предложи в понеделник визията си за правата на гражданите на ЕС, които живеят на Острова, което според нея ще е "честно и силно предложение". Тя увери че никой от сега живеещите в Обединеното кралство европейци няма да бъде изгонен.

В същото време европейските лидери коментираха офертата, която тя им представи снощи, като "недостатъчна", "неубедителна", "само първа стъпка" и "под очакванията". До момента единствено Полша, която има най-голямата емигрантска общност във Великобритания, я оцени "като обещаваща".

Позицията на Варшава е първа пукнатина в европейското единство, в което евролидерите се врекоха на извънредната си среща за Brexit през април. Те си обещаха да не се делят и да оставят преговорите на упълномощения от ЕС Мишел Барние. Полша подкрепя Лондон и в разбирането, че не Европейският съд, а британски магстрати трябва да гледат делата на европейските граждани след раздялата, което противоречи на мандата на Брюксел за хода на преговорите.

Европейските лидери остават разделени и по начините за справяне с миграционната криза, като страните от Централна Европа смятат, че квотното разпределение на бежанци от Италия и Гърция не работи, докато Западът ги натиска да договореностите за преразпределение на 160 000 бежанци от Италия и Гърция.

Премиерът Бойко Борисов също заяви, че квотите не са решение, тъй като мигрантите не желаят да останат страната и има случаи на разпределени у нас бежанци, които са хващани и връщани от границата ни "по 20 пъти".

България е приела досега 47 души от Гърция и й остава да вземе още 1302 бежанци.

Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Емануел Макрон дадоха обща пресконференция след срещата на върха в Брюксел, на която обявиха, че са решени заедно да променят Европа.

Макрон съобщи, че решенията приети от лидерите са подготвени съвместно от Париж и Берлин. Сред тях са създаването на европейски фонд за финансиране на изследвания в отбраната и първото в историята сътрудничество във военната област, удължаване на санкциите срещу Русия заради Украйна и ангажирането ЕС да изпълнява Парижкото споразумение за климата, от което президентът Тръмп обяви, че САЩ ще се оттеглят.

"Когато Франция и Германия са заедно, нещата в Европа вървят напред", заяви Макрон, за когото това беше дебют на европейската сцена след избирането му за президент.

Макрон подкрепи Меркел и за решението й ЕС да даде подслон на бежанците, които търсят закрила, като в същото време се работи в Близкия изток и в Африка за създаване на възможности за хората на място, за да спре потока от мигранти към Европа.

Германия и Франция ще работят заедно за укрепване на либийските граници, през които сега преминават най-много имигранти към Европа и в държавите от Сахел, които са най-голям източник на миграция към ЕС. Париж и Берлин ще са заедно и по други въпроси като международната търговия, стратегическите инвестиции, защитата на европейската конкурентоспособност, заяви Макрон.

Меркел добави, че общата им работа има принос към връщането на увереността в европейския проект, която била демонстрирана от срещата на върха. Германският канцлер подчерта, че в плановете им влиза и подсилването и задълбочаването на Шенген и еврозоната.