България победи Холандия с 2:0 в мач от 5-ия кръг на група "А" от световните квалификация за Русия 2018 година. Спас Делев бе точен в 5-ата минута и 20-ата минута.

Още в първата минута 17-годишният младок Матийс Де Лихт фаулира Попов на границата на наказателното поле. Капитанът на България стреля точно, но Йерун Зут без особени проблеми спаси.

В 5-ата минута Делев изправи на крака близо 15000 зрители по трибуните. Нападателят се възползва от неразбирателство между Де Лихт и Зут, като пое топката на гърди, финтира вратаря и вкара своя първи гол с националната фланелка.
По-добрата игра продължи в следващите минути, като няколко пробива отдясно затрудниха гостите. В 20-ата минута Делев взриви трибуните с нов гол. Този път той пое топката извън наказателното поле, финтира Де Лихт и със силен изстрел от 18 метра прати топката в долния ляв ъгъл на Зут.

В 33-ата минута Делев се контузи, след като получи удар от Зут при опит да го пресира. Нападателят получи лекарска помощ, като трябваше да остане извън игра три-четири минути. "Трикольроите" бяха добре подредени и не позволяваха на "лалетата" да организират опасни атаки, нито пък да вдигнат оборотите. В 41-ата минута леко неразбирателство в родната защита даде възможност на Дост да стреля, но той прати топката високо от вратата. Буквално в последната минута на първата част Клаасен изпревари Занев, който бе сбъркал при изнасянето на топката. Коженото кълбо стигна до Дост, който от пет метра стреля в аут. Така резултатът остана 2:0 преди почивката.

На почивката Блинд направи две промени. Ветеранът Уесли Снайдер замени Вайналдум, а Уесли Хут дебютира на мястото на другия дебютант Де Лихт.

В 57-ата минута Куинси стреля силно, топката рикошира, а Михайлов с плонж изби в ъглов удар. При следващата атака Ивелин Попов се забави при отлична контраатака. Топката попадна в Робен, който финтира двама защитници и изведе Снайдер, а последният стреля встрани от вратата.

Отлично спасяване на Михайлов в 62-ата минута. Вратарят парира удар на Клаасен от 8-9 метра, който получи хубаво подаване от Дост.
Хубчев замени Попов с Божидар Краев в 68-ата минута. Това е дебют за 19-годишния талант на Левски. Люк де Йонг пък бе последната смяна за гостите, като нападателят смени Куинси.

България - Холандия

Селекционерът на България Петър Хубчев направи няколко промени в стартовите 11 на стадион "Васил Левски". Вратарят на "лъвовете" бе Николай Михайлов, който смени контузилия се тежко Владислав Стоянов. Стражът не бе играл за тима от март 2015 година, когато домакинствахме на Италия (2:2). Защитата на "трикольорите" отдясно наляво бе следната - Страхил Попов, Борислав Чорбаджийски, който смени в последния момент - Николай Бодуров, Васил Божиков и Петър Занев. Опорните халфове в схемата 4-2-3-1 на Хубси бяха Симеон Славчев и Георги Костадинов, като играчът на Левски е предпочетен пред Ивайло Чочев от Палермо.

Завърналият се в състава на след пауза от година и половина Станислав Манолев действа по дясното крило, а Александър Тонев по лявото. Капитанът Ивелин Попов действа зад Спас Делев.

До момента България никога не е губила в София от "лалетата" и за щастие тази традиция да продължи.

Дани Блинд заложи на пълния дебютант Матийс Де Лигт, който е едва на 17 години. Талантливият защитник на Аякс замени Стефан де Фрай от Лацио в центъра на отбраната. Кевин Строотман, Куинси Промес, Жоржиньо Вайналдум са халфовете в 4-3-3 на "лалетата", а Дейви Клаасен, Бас Дост и Ариен Робен водиха атаката.

БЪЛГАРИЯ - ХОЛАНДИЯ 2:0
1:0 Делев (5)
2:0 Делев (20)

БЪЛГАРИЯ (4-2-3-1): 13.Николай Михайлов, 2.Страхил Попов, 15. Васил Божиков, 4. Борислав Чорбаджийски, 3. Петър Занев, 6. Симеон Славчев, 7. Георги Костадинов, 11. Станислав Манолев, 20. Александър Тонев, 10. Ивелин Попов (68-12.Божидар Краев), 9. Спас Делев
Селекционер: П. Хубчев

ХОЛАНДИЯ (4-3-3): 1.Йерун Зут; 2.Рик Карсдорп, 3. Матийс Де Лигт (46-14.Уесли Хут), 4.Мартинс Инди, 5.Дейли Блинд; 6.Кевин Строотман, 7. Куинси Промес (69-19. Люк Де Йонг), 8.Жоржиньо Вайналдум (46-20.Уесли Снайдер); 10. Дейви Клаасен, 9. Бас Дост, 11.Ариен Робен
Селекционер: Д. Блинд

Съдия: Уилям Калъм (Шотландия)
Стадион: "Васил Левски", 15 000 зрители