На 25 март през 1957 г. с подписването на Римския договор е създадена Европейската икономическа общност. Тя поставя фактическите основи на Европейския съюз такъв, какъвто го познаваме днес. Именно това събитие ще отбележат всички европейски лидери на специална церемония в Рим.
 
На днешната дата се очаква лидерите на ЕС да подпишат церемониална декларация, в която да има подсказка какъв е пътят пред Съюза по т.нар. пет сценария от Бялата книга на ЕК. Голямата въпросителна е дали в декларацията ще има подсказка за сценария "тези, които искат повече, правят повече", по-известен като "Европа на няколко скорости".
 
Договорите от Рим всъщност са два и под тях стоят подписите на Белгия, Франция, Италия, Люксембург, Холандия и Западна Германия. С първия договор се създава Европейската икономическа общност (ЕИО), а с втория - Европейска общност за атомна енергия (Евратом). Това са първите международни организации, основани на принципа за наднационалност след създаването на Европейската общност за въглища и стомана няколко години по-рано.
 
Шейсет години по-късно лидери на страни от ЕС се събират в Кметството на Рим (Il Campidoglio). Малко по-късно ще бъде подписана и нова Римска декларация от членовете на Европейския съвет, която би трябвало да стане символ на решимостта на държавите от ЕС да запазят единството си пред общите предизвикателства и да отговорят на очакванията на европейските граждани за сигурен, социален и обединен съюз.
 
На 24 март българският президент и държавните и правителствени ръководители на страните от ЕС бяха приети от папа Франциск, който дава аудиенция по повода. В Рим България е представлявана от президента Румен Радев.