Полемичните изявления на Доналд Тръмп, свързващи имиграцията с престъпността в Швеция, неволно съживиха дебата в скандинавската страна за успехите и провалите в политиката на интеграция.

Два дни след съботното изказване на американския президент във Флорида размириците в северен квартал на Стокхолм, където живеят предимно имигранти, разбиха на парчета аргументите, използвани срещу думите на Тръмп.

"В крайна сметка Тръмп се оказа прав за Швеция! В предградие на Стокхолм избухнаха размирици", написа в Тwitter републиканката и политическа анализаторка Ан Култър.

В понеделник вечерта десетки младежи се нахвърлиха срещу полицаите, дошли да арестуват наркотрафикант, подпалиха коли и разграбиха търговски обекти. Един полицай стреля с боен патрон, за да се защити, каза за Франс прес Ларс Бюстрьом, говорител на столичната полиция.

Кадрите обиколиха света, обърквайки реакцията на шведските власти на изказването на Тръмп и на излъчването на репортаж по телевизия "Фокс нюз" за несигурността в Швеция, от който американският президент почерпи вдъхновение за думите си.

Според Тове Ливендал, авторка на уводните статии във в. "Свенска дагбладет", действително има "капка истина в казаното от Тръмп". "Независимо дали ни харесва, или не, това е повод да се запитаме дали начинът, по който гледа на нас светът, съвпада с този, по който гледаме сами на себе си", написа тя вчера.

Противници на Тръмп изтъкват, че в Швеция не е имало атентат от 2010 г. и че тя не е отчела нарастване на престъпността, откакто прие на своя територия 244 000 мигранти през 2014 и 2015 г. - рекорд в Европа на глава от населението - и че остава като цяло сред най-сигурните страни в света. Също така и една от най-богатите.

Въпреки че Швеция не е пощадена от трудностите на интеграцията, тя далеч не познава напреженията между общностите, неравенствата, бедността и насилието, каквито изпитват САЩ, подчертават те.

Други обаче изтъкват статистиките за престъпността, според които голям дял от криминалните деяния са дело на лица от чуждестранен произход, слабата им активност на трудовия пазар, урежданията на сметки, близо 300-те младежи, заминали на джихад в Сирия и Ирак, изолираността на определени религиозни групи, предполагаемото съществуване на зони, в които цари беззаконие. . .

Възможности и предизвикателства

Попитан за изявленията на стопанина на Белия дом, премиерът социалдемократ Стефан Льовен призна, че имиграцията за Швеция е едновременно възможност и предизвикателство. Неговата предпазливост изразява според някои необходимостта от укротяване на страстите, а според други граничи с престъпна наивност.

Жителите на Ринкебю представят също толкова контрастна действителност.
Шайма Хакам, 28-годишна търговка с родители мароканци, е родена и отраснала в този непривилегирован, но пълен със зеленина квартал. Там има модерна гимназия, посещавана всяка година от Нобелови лауреати.

Тази счетоводителка по образование е решила да остане да живее в Ринкебю. Приятелите й от детството са "агенти на недвижими имоти, журналисти и адвокати. Имам и приятели престъпници, които са в затвора. Всички израснахме заедно", обяснява тя пред АФП.

Бенджамин Дуса, местен политик консерватор от турски произход, написа критична статия във вестник, в която говори за "един бунт на месец, една подпалена кола на ден и най-високия процент убийства с огнестрелно оръжие на национално ниво" на глава от населението.

Във всеки случай американският президент не е прав да поставя клеймо на населението заради етническия или религиозния му произход, смятат социолозите Сузан Урбан и Оскар Аденфелт.

Ключът към интеграцията е социален и минава през "достъп до социалната държава, социални услуги, заетост, качествено образование, възможност имигрантите да живеят редом с местните и да могат да оказват влияние върху тукашния живот", твърдят те в статия във в. "Дагенс нюхетер".

Историкът Карл Марклунд отбелязва в същия вестник, че Швеция е "модел за американските либерали и прогресистите в чужбина", но в същото време е и "предпочитана мишена на крайнодесните сили" в света.

/БТА/