Стотици обитатели на 15 жилищни блока в Пловдив са в паника, тъй като сградите им не фигурират в никоя програма за саниране. Първоначално те били одобрени по европейски проект. Чрез него била изготвена цялата нужна документация - обследване на сградите, технически паспорти и количествено-стойностни сметки. Дори кметът на район "Северен" Ральо Ралев тържествено дал старт на санирането - с пита, сол и мед. Единият от въпросните блокове се намира на бул. "Дунав" №178. Изведнъж тези сгради "увиснали". Времето на проекта изтекло и строителството така и не започнало. Впоследствие били прехвърлени към държавната програма за саниране, която осигурява 100% финансиране. Но за изумление на собствениците сградите им не фигурират в поръчките на пловдивската община за избор на изпълнители.
"Как градската управа изготви процедури за 51 блока в Пловдив, а нашите отсъстват", пита Иван Дончев, председател на сдружението на собствениците, чийто жилища са "вън от чадъра".
"Тези 15 блока са от пилотната програма, която не предвиждаше 100% финансиране. При тях процедурата не е инженеринг, а директно строителство", обясни Тодор Тодоров, шеф на комисията в общината, която провежда поръчките за избор на изпълнители по санирането. Той увери, че въпросните блокове ще бъдат включени в процедурите на общината. Но преди това трябвало да има гаранции, че ще бъдат финансирани. Междувременно цялостното саниране в Пловдив още не е започнало. Комисията на Тодоров е избрала изпълнители за 24 от общо 51 блока. Общата стойност е около 50 милиона лева. Над 80 фирми обаче са били отхвърлени, тъй като офертите им не отговаряли на условията.