Ако има нещо, от което се нуждаем в по-големи дози, това е съня. Много възрастни имат късмет да спят по цели шест часа всяка нощ.

А това може да ви причинява повече вреда, отколкото който и да било някога е осъзнавал…

Липсата на сън драстично ерозира цялостното здраве дори и човек да не „вижда” как това се случва с него. Недостатъчният качествен сън води до сърдечни заболявания, затлъстяване, бързо остаряване… и може да унищожи мозъка.

Един от мозъчните токсини с най-лоша слава, свързван с болестта на Алцхаймер, е амилоид-бета. Този протеин е отговорен за формирането на плаката, свързвана с БА. Той бива изхвърлян от мозъка далеч по-ефективно докато спим.

Според ново изследване, пространството между мозъчните клетки се увеличава с 60 процента по време на сън. Това позволява на цереброспиналната течност да прочиства мозъка от натрупващите се през деня вредните токсини. Така че пропускането на съня може би съвсем не се изразява само в това, че се чувствате гроги сутрин. И това е проблем, който чаша кафе не може да оправи.

Макар че ние сякаш изключваме за часове по време на съня, мозъкът продължава усилено да работи. Лишавайки себе си от сън е все едно да не изхвърлите кофата с боклука от кухнята когато тя е препелнена. Ето такива поразии почиства мозъка ви по време на съня.

Всеки е различен. Но ние общо взето се нуждаем от седем до девет часа сън, за да се чувстваме и да действаме в най-добрата си форма. Като давате на тялото си правилното количество качествен сън всяка нощ, това ще осигурява на мозъка ви времето, от което той се нуждае, за да изхвърля ефективно токсините и другите отпадъци.

Има естествени начини, които ви помагат да заспивате и да не се будите. Но има и навици, които вие можете да си създадете и които да ви помагат да се унасяте по-бързо.

Един от най-добрите начини за по-лесно заспиване е да загасите телевизора и компютъра един час преди лягане. Това ще намали стимулирането на мозъка ви и ще ви помогне да се отпуснете. Но ако все още имате проблем да заспите, опитайте да четете истинска книга, а не такава на iPad-а или лаптопа. Нека това бъде наситена с информация художествена проза, която не ви пришпорва да обръщате страниците. Ще заспите за нула време.

Дайте на мозъка си достатъчно време, за да се детоксикира чрез качествен сън – това е особено важно за предотвратяване на Алцхаймер.

Всъщност, спането цяла нощ е най-лесният и ефикасен начин да поддържате мозъка си да работи според най-добрите си способностти. Това може дори да ви спаси живота.

Ако вие или някой когото обичате наистина се притеснява да не се разболее от Алцхаймер, има екстракт от естествена билка, който е толкова ефикасен в битката с Алцхаймер, че Биг фарма се опитва да го превърне в лекарство. Те искат да я запазят  в тайна.

Но вие можете да се сдобиете с безопасната естествена билка без скъпа рецепта.

 

Да спиш не е избор… Тялото се нуждае от съня, за да бъде в най-добрата си форма.

Но сънят не винаги идва лесно. Центърът за контрол на заболяванията сега класифицират недостатъчния сън като епидемия. Ако прекарвате неспокойни нощи с очи вперени в часовника, знаете какво е усещането.


 
Ние сме ви предупреждавали и по-рано за опасностите от сънотворните, отпускани с рецепта: главоболие, киселини и неконтролируемо треперене. А има и по-мрачни странични ефекти… Използващите Lunesta и Ambien съобщават за сомнамбулство, ядене на сън и дори шофиране на сън.

Защо да рискувате да си създадете нови проблеми за няколко часа почивка?

Добрата новина е че има безопасни естествени алтернативи на таблетките за сън. Ето петте най-добри средства за естествен сън, които можете да си набавяте без рецепта… или опасни странични ефекти.

Мелатонин: Добре де, може би това средство ви е известно. Но може би не осъзнавате точно колко ефикасен може да бъде мелатонинът. Епифизната жлеза произвежда мелатонин при липса на светлина. Той регулира естествения цикъл на съня ви, което ви помага да заспивате и да спите непробудно. Най-важното нещо, което трябва да разберете за мелатонина е че той е хормон. Така че внимавайте когато го взимате като хранителна добавка. Твърде много от него може да ви докара повече вреда от полза. Вместо от изкуствени източници, набавяйте си мелатонин естествено от храни като орехите и от тази следващата…
Вишни: Тези красиви кисели плодове не само че имат прекрасен вкус, те са отличен естествен източник на мелатонин. Вишните съдържат повече мелатонин от всяка друга храна. Те са заредени с антиоксиданти и фибри, така че са чудесни за похапване преди сън без значение колко дълго спите всяка нощ.
L-триптофан: L-триптофанът е аминокиселина, обикновено свързана с пуешкото месо. Тя е ключова за производството на серотонин. Серотонинът е химикал, който регулира настроението и чувството за здраве и благополучие. Повече серотонин означава по-бързо и лесно  заспиване. Тъй като L-триптофана не се произвежда естествено от тялото, трябва да си го набавяте от храната. Някои чудесни източници включват птичето месо (никаква изненада в това), рибата, яйцата и говеждото.
Валериан: Валерианът е билка, която расте в Европа и Азия. Може и да няма чудесен мирис, но хората го използват от втори век като сънотворно. Това казва доста за свойствата й. Но недейте просто да вярвате на историческите книги. Скорошни изследвания показват ефикасността на валериана като сънотворно средство. Изследване показва, че екстрактът от корен на валериан, приеман по два пъти на ден, помага на жените в менопауза да имат  по-отпочиващ сън.
5-HTP: Цялото название на това средство ще ви накара да си изкълчите езика… Но идеята зад 5-хидрокситриптофана не може да е по-проста. 5-HTP е химикал, който тялото може да произвежда след като си набави L-триптофан. 5-HTP се преобразува в серотонин, който може да ви помогне да заспивате по-бързо. Но пиенето на 5-HTP като хранителна добавка е показало също, че се бори с депресията и с последиците от фибромиалгия.
Тези естествени алтернативи на потенциално вредните и пристрастяващи сънотворни хапове са най-добрият ви избор за добър сън през нощта. Те са безопасни и лесно се намират.

Защо да се излагате на риск от опасните и драстични странични ефекти на изписваните с рецепта сънотворни, когато можете да си осигурите най-добрия сън през живота си с малко помощ от страна на Майката природа?