София. На днешния Форум на високо равнище Европа-Африка, който се провежда във Виена с участието на председателя на Комисията Жан-Клод Юнкер, канцлера на Австрия Себастиан Курц, премиера на България Бойко Борисов и други политически лидери Европа и Африка, комисарят по цифровата икономика и общество Мария Габриел постави началото на Работна група на ЕС и Африканския съюз за цифрова икономика.

Доказани експерти и практици от двата континента ще си сътрудничат, за да подкрепят набелязването на конкретни действия и инициативи на Алианса за инвестиции и работни места Европа-Африка в областта на цифровата икономика.

„Днес правим важна крачка напред в сътрудничеството ЕС-Африка в областта на цифровизацията. Най-важно е партньорството ни да подпомага хората и предприятията в Африка да се развиват у дома си, да намират реализация в своите региони, получавайки възможности за това. Имаме нужда от конкретни проекти и прагматизъм. Малки, добре подбрани проекти, с адекватен ресурс на разположение, но с висока добавена стойност. Действията трябва да бъдат навременни, а не да стартират след години“, заяви комисар Мария Габриел.

Четири са ключовите области, по които ще работят членовете на експертната група за изготвянето на препоръки за задълбочаване на партньорството.

По отношение на достъпа до широколентова свързаност и цифрова инфраструктура, българският еврокомисар отбеляза, че централен е въпросът за финансовия ресурс. Що се отнася до цифровите умения, тя посочи необходимостта в такива да бъдат обучавани не само младите, но и малките и средни предприятия, хората в селските райони, жените. В този контекст комисарят предлага да се създаде Африканска коалиция за цифрови умения и работни места по модела на европейската, за да имат обучаващите се повече възможности за професионална реализация на място. Третата област включва цифровото предприемачество, като идеята е да се свържат в мрежа създадените в Африка над 400 цифрови иновационни хъба, което ще подпомогне появата на повече местни предприятия, които ще развиват бизнеса си в своя регион. Не на последно място, Мария Габриел отбеляза като приоритет цифровото земеделие и цифровото здравеопазване, имащи важно значение за подобряване на ежедневието на хората.

Работната група от днес започва активната си работа, като българският комисар очаква първи междинни резултати да бъдат представени след три месеца, а след шест - и окончателен доклад по време на Цифровата асамблея в Румъния през юни.

В рамките на Срещата на високо равнище във Виена, Мария Габриел председателства също ключовия дебат на тема "Работните места на 21-ви век: умения, квалификации и цифров потенциал", в който представи действията на Европейската комисия и своята визия за отговор на предизвикателствата, свързани с липсата на цифрови умения. Заедно с федералния министър на Австрия по цифровите и икономическите въпроси Маргрете Шамброк, политически фигури от африкански държави и главни изпълнителни директори на компании от Европа и Африка бяха очертани нужните бъдещи мерки, за да бъдат подготвени гражданите за цифровите работни места на бъдещето.

Отдел "Преса и медии"
Представителство на ЕК в България