Лондон. Вторник не стана съдбоносен ден за Великобритания и Европа – министър-председателя Тереза Мей заяви, че отлага гласуването на сделката за Брекзит в парламента. Ръководителят на британското правителство заяви, че сделката с Европейския съюз не може да бъде одобрена. Изявлението на Мей обаче не е изненада - преди това гласуването нямаше да се случи, съобщиха неофициални източници.
По този начин стопанката на „Даунинг стрийт“ показа невъзможността да намери компромис, който да устройва поддръжниците на различни варианти за оттегляне на страната от ЕС. Ръководството на Европейския съюз, което очевидно се намира в период на турбулентност (един от симптомите, на който бяха настоящите вълнения в Париж), а новините от Лондон очевидно не добавят оптимизъм.
По-рано всички 27 държави-членки на ЕС одобриха разработения британски план за Брекзит. Той предполагаше сравнително мек изход от съюза, като същевременно се поддържа единно митническо пространство между Обединеното кралство и ЕС.
„Тереза Мей се опитва да маневрира, но всъщност тя не може нищо да промени“, заяви преподавателя по политическа теория в Московския държавен институт за международни отношения доцент Кирил Коктиш. „Тя отмени гласуването, защото е видно, че не събира достатъчно гласове за одобрение на плана си“.
В същото време в четвъртък май трябва да замине за Брюксел за срещата на върха на ЕС. Разбира се, дотогава би било хубаво тя да убеди депутатите, в противен случай по-нататъшните преговори за условията за напускане на Европейския съюз ще се провалят. Но е малко вероятно да успее.
„Засега няма да има преговори с ЕС относно Брекзит, тъй като сега решението трябва да бъде взето с британския парламент“, обясни в интервю за вестник ВЗГЛЯД Людмила Бабинина, ръководител на Центъра за политическа интеграция.
„Вариантът на Мей е компромисен, но никой от тях не подкрепи компромиса. Някои бяха в полза на твърдия Брекзит, за да напуснат ЕС и да следват независима политика, включително външната търговия, а други просто искаха да останат в ЕС, без да напускат Европейския съюз“, отбелязва експертът.
Това, за което Мей и ЕС се споразумяха, не е много добър компромис. Но проблемът е, че просто няма добър компромис. Това се дължи на ирландския проблем. „Ако границата между Република Ирландия и Северна Ирландия може да бъде затворена, процесът на Брекзит ще бъде по-разбираем“, заяви Бабинина.
Коктиш е убеден, че гласоподавателите няма да разберат Мей, ако планът за Брекзит не успее. „Ако гласуването не успее, това е равносилно на вот на недоверие към правителството, тъй като е създадено с единствена цел“, спомня си той. „Правителството трябваше да осигури политическото оформление на онова, което беше прието на референдума от юни 2016 г., в който повечето британци подкрепиха оттеглянето от Европейския съюз“.
Ако не спази крайния срок, уведомлението на страната може да бъде обявено за невалидно и тази държава ще остане против волята си в Европейския съюз. Европейците обаче вече предложиха на британците подходящо решение. Европейският съд постанови, че Великобритания може едностранно да се откаже от напускане на блока. Това няма да изисква съгласието на 27-те държави-членки на ЕС и никакво споразумение. Само решение правителството.