Помните ли първото си паднало млечно зъбче? На едни то е донесло много страдания и сълзи, други са получили хубав подарък от феята на зъбките за него...

Всеки родител се отнася с особен трепет към падналите зъбки на своето дете. Мнозина дори решават да не ги изхвърлят. Мислите си, че това е странно? Дълбоко грешите!  

Напоследък учените дават все повече аргументи в полза на съхранението на падналите млечни зъби. Една от причините е свързана със здравето на детето. От запазения млечен зъб могат да се извлекат стволови клетки, които при определени обстоятелства са в състояние да спасят човешкия живот. Те се използват и при лечение на онкологични заболявания. 

Човешкото тяло се състои от клетки, подобно на къща от кирпич. Клетките се делят на 3 групи, като всяка от тях изпълнява определени функции. Всички те обаче са образувани от стволови клетки, които са основа за всички тъкани и органи. 

Специалисти от Калифорнийския университет в Сан Диего са установили, че детските млечни зъби съдържат различен тип стволови клетки, които могат да бъдат използвани за възстановяване на зъбната тъкан или на останалите зъби. В зъбите на възрастните също има стволови клетки, но те са само от един тип. 

Най-важното е да запомните, че ако планирате да използвате млечните зъби на детето си за подобна цел, трябва да ги съхранявате по правилния начин - в специални камери или във фризера.  

Падналите млечни зъбки могат да се използват и като материал за научни опити. Всеки бъдещ гений се нуждае от нещо, с което да започне. На детето със сигурност ще му бъде много интересно да експериментира. Така ще може да разбере как действат захарта, кафето и другите хранителни продукти на зъбния емайл. А наблюдавайки процесите, ще разбере колко е важно да запази зъбите си здраве и ще започне да отделя повече време на устната хигиена. 

Ако тези доводи не ви се струват достатъчно убедителни и идеята да пазите падналите млечни зъбки на детето си продължава да не ви допада, просто ги изхвърлете или пък ги заровете в градината! /jenata.blitz.bg