Отборът на Барселона счупи на парчета Реал Мадрид с шумно 5:1 в суперсблъсък от десетия кръг на Ла Лига. Дори без Лионел Меси съставът на Ернесто Валвердепоказа мощ в атака и с изключение на един колеблив четвърт час не остави съмнение в превъзходството си. Коутиньо откри резултата в 11-ата минута. Луис Суарес удвои от дузпа в 30-ата минута, отсъдена след консултация с ВАР. Марселонамали в 50-ата минута. Суарес вкара за 3:1 в 75-ата минута. В 83-ата Луис Суарес оформи хеттрик. Артуро Видал реализира за 5:1 в 87-ата, пише Sportal.bg.

Ернесто Валверде заложи на Рафиня Алкантара като заместник на контузения Лионел Меси, пренебрегвайки Усман Дембеле. Артур отново получи роля в средата на терена. Сержи Роберто пък спечели битката с Нелсон Семедо и застана като десен защитник.

Юлен Лопетеги се лиши от услугите на Марко Асенсио, за да укрепи средата на терена с Иско, поставен зад Гарет Бейл и Карим Бензема. Начо Фернандес смени контузения Дани Карвахал, а на вратата очаквано застана новото попълнение Тибо Куртоа.

Барселона - Реал Мадрид

Двата тима започнаха опознавателно. Каталунците очаквано овладяха топката, докато "лос бланкос" търсеха експлозивност в атаките си. Първият удар дойде от крак на футболист от гостуващия тим. В осмата минута Бейл центрира отляво към наказателното поле, където Бензема потърси шут при второ докосване и прати топката над гредата от около 18 метра.

В 11-ата минута Жорди Алба се сдоби с чудесно извеждащо подаване от Иван Ракитич, напредна и издебна точния момент за пас между двама бранители. Коутиньо получи топката на отлична позиция и отбеляза с технично насочване от 11 метра в десния ъгъл - 1:0.

Европейският шампион реагира с висока преса в опит да притесни своя съперник. В 17-ата Марсело отправи далечен удар, при който Марк-Андре тер Стеген се справи, макар и с леко колебание. В 19-ата Начо не изчисти добре и позволи на Артур да шутира от дъгата. Бразилецът насочи прекрасно топката, но реакцията на Куртоа беше подобаваща. Минута по-късно Бейл използва бързината и борбеността си, за да открадне топката от Клеман Лангле. Френският защитник извърши нарушение пред пеналта, ала съдията даде авантаж. Въпреки наличието на няколко "бели" футболисти в наказателното поле нападението завърши без удар.

В 28-ата Луис Суарес получи подаване отляво от Жорди Алба, изпревари Рафаел Варан, овладя я и беше фаулиран от защитника. Атаката на барселонци продължи и завърши със засада. След консултация с ВАР реферът не се поколеба и отсъди дузпа, тъй като повторението ясно показа как кракът на Варан осъществява сериозен контакт с крака на уругваеца. Суарес застана зад топката и отбеляза от бялата точка. Белгийският страж уцели ъгъла, но топката беше пратена много близо до гредата - 2:0.

След втория гол "блаугранас" продължиха да атакуват вратата на кастилския тим, а от нападението на Мадрид нямаше и следа. В 43-ата Сержи Роберто се пребори във въздуха с Иско, Луис Суарес центрира отдясно към Жерард Пике на далечната греда. Каталунският защитник скочи добре във въздуха, но не уцели добре топката. В рамките на същата минута Рафиня видя коридор за удар и завъртя технично топката към дясната сглобка на вратата, пращайки я леко встрани.

В 45-ата гостите от "Сантиаго Бернабеу" си спечелиха нарушение встрани от наказателното поле. Центрирането обаче не беше добре и надеждите на мадридистите за връщане на гол до почивката посърнаха. Вместо това "лос кулес" организираха страхотна контра в последните секунди на добавеното време. Луис Суарес не съумя да подаде вляво, а ако го беше сторил, щеше да последва наистина страхотна голова възможност. Като цяло Барса нанесе деоен удар при двете си наистина добри ситуации, а голяма част от атаките на домакините вещаеха опасност, макар повечето да не завършиха с точни изстрели.

Лопетеги реагира със смяна за началото на полувремето. Варан отстъпи своето място на Лукас Васкес, а Каземиро влезе в центъра на защитата. Мадридчани започнаха по-силно втората част и върнаха едно попадение. В 50-ата минута Лукас Васкес центрира, защитата на "синьо-червените" не се ориентира, Марсело овладя и финтира Пике, след което насочи с десния крак в мрежата - 2:1.

Попадението вдъхнови "белите" и стъписа сериозно каталунците. В 55-ата Серхио Рамос беше оставен в наказателното поле и нанесе удар с глава след плонж - неточно. Минута по-късно Лука Модрич нацели лявата греда на вратата след нисък шут от 15 метра, при който Тер Стеген не помръдна.

В 61-ата и Барса нацели греда. Каталунците развиха страхотна акция, Ракитич центрира към Сержи Роберто, който върна топката за Луис Суарес. Уругваецът я засече атрактивно, макар че кълбото му дойде леко назад. След удара на Лучо от шест метра топката намери лявата греда. В 65-ата Коутиньо фино копна топката в наказателното поле, където Алба нанесе удар, последва рикошет в крака на Серхио Рамос, след което топката премина опасно покрай гредата.

В 68-ата Васкес получи свобода на десния фланг, напредна и центрира чудесна топка за Бензема, който стреля с глава малко над гредата. В 72-ата Ернесто Валверде реши да замени Коутиньо и да пусне бързоногия Усман Дембеле. Три минути по-късно френският национал напредна през средата на терена и подаде надясно към Сержи Роберто. Испанецът центрира към Луис Суарес, който реализира изключителен гол с глава с удар от 16 метра. Номер 9 насочи топката по брилянтен начин до гредата - 3:1. Повторенията показаха, че Каземиро покрива засадата.

В 77-ата Луис Суарес стъпи грубо над глезена на Начо.

Барселона - Реал (Мадрид) 5:1

1:0 Филипе Коутиньо (11)
2:0 Луис Суарес (30-дузпа)
2:1 Марселон (50)
3:1 Луис Суарес (75)
4:1 Луис Суарес (83)
5:1 Артуро Витал (87)