Жителите на пловдивското село Труд излизат отново на протест срещу завода за преработка на биомаса. Хората ще изразят недоволството си и ще блокират част от главния път Пловдив - Карлово на 20 октомври от 13 часа. Протестиращите настояват заводът за биомаса да бъде затворен, искат по-чист въздух и работещи институции. Протестното шествие ще тръгне от кметството и ще премине през Карловско шосе до южния край на селото, където ще завърши, съобщава trafficnews.bg.

Организатор на протеста е СНЦ „Бъдеще за село Труд“ поискаха и няколко оставки, включително и министерски. Ето и какви са всички искания на протестиращите, публикуваме без редакторска намеса:

  1. Оставките на министър Нено Димов, Румен Порожанов и директорът на РИОСВ Пловдив-Стефан Шилев. Според протестиращите за тези няколко години, не са успяли да решат проблема с въздуха на с. Труд, а са се обърнали срещу общността, което е ясна индикация, че заемат постове, за които са крайно НЕ подходящи за тях!
  2. Пълна оценка за въздействие върху околната среда и спиране на всякакви разширения на суровинната база на инсталацията в село Труд.
  3. Местната власт в лицето на община Марица, да намери работещо решение за спирането на съпътстващия производството на Централата трафик на цистерни, през кварталите и централната улица на Труд!
  4. Протестът ще отправи призив и към Премиера на Република България Бойко Борисов, и ще насочи неговото внимание към факта, че производството на топло и електроенергия от Биомаса в България е една опорочена, побългарена и неефективна според протестиращите практика, която става все по-проблемна за населението, поради липсата на експертност в изграждането на тези обекти и най-вече, поради липсата на работещи инструменти за контрол над този тип производства. Протестиращите ще напомнят на премиера любимата му фраза с надеждата да му е още любима - “Нито един бизнес, не е по-голям от здравето на хората”.

„Село Труд се бори вече близо три години срещу негативното влияние на Централата за производство на топло и електро енергия от биомаса, разположена на метри от селото и изчерпа всички законови и граждански актове, с които ако имахме работещи и адекватни институции на местно и национално равнище, вече щяхме да сме забравили този проблем! Уви, институции и чиновници много, но не работят, не чуват, не виждат! Време е да ги събудим!“- споделят организаторите на протестното шествие.