Справянето с миграцията ще е основна тема на срещата на върха на европейските лидери, които се събират в сряда и четвъртък в Залцбург по идея на австрийското председателство.

"Трябва да обсъдим напреженията, които се подновиха през лятото", пише в поканата до 28-те премиери и президенти, сред които и Бойко Борисов, изпратена тази сутрин от председателя на Европейския съвет.

Доналд Туск предупреждава, че "походът за спиране на миграцията" може да успее само, ако всички действат заедно, а не когато "някои искат да решат кризата, а други да се възползват".

Намекът е насочен към Италия, чието ново правителство отказа да приеме няколко кораба със спасени в Средиземно море мигранти, предизвиквайки Европейската комисия да им търси подслон в други членки на Съюза.

През юни италианският премиер Джузепе Конте блокира събирането на европейските лидери в Брюксел, докато те не склониха на италианския план за създаване на контролирани миграционни центрове в граничните държави и на лагери в Африка, в които спасените в морето да бъдат пресявани според това дали имат право на закрила или не.

До момента обаче нито една гранична или африканска държава не е изразила интерес или желание да домакинства подобни лагери от закрит тип.

От поканата на Туск до лидерите става ясно, че Египет е новата спасителна надежда за справяне с миграцията.

"Трябва да обсъдим потенциала за засилване на сътрудничеството с Египет, включително по миграцията. Струва си да се напомни, че египетските власти направиха борбата срещу контрабандата на хора и трафика свой приоритет и в резултат тази година няма нелегални отплавания от Египет (при почти 13 000 през 2016 г.)", пише още в поканата, разпратена до европейските столици.

Туск, заедно с председателя на Съвета, австрийския канцлер Себастиян Курц бяха вчера в Кайро и се срещнаха с президента Абдел Фата Ел Сиси.

Председателят на Съвета ще предложи свикването на нова среща между ЕС и Арабската лига в началото на 2019 г., на която да обсъди възможностите за отваряне на затворени центрове за мигранти в Северна Африка. В тях икономическите мигранти ще бъдат разделяни от бежанците, преди да стигнат до Европа, като само вторите ще получават убежище в ЕС.

Миналата седмица Европейската комисия предложи промяна в миграционната политика на ЕС, която ще позволи "обработването" на всички, пристигнали на европейска територия мигранти още на границата. Това ще стане, като се увеличи 5-кратно съставът на европейската гранична служба и нейни екипи бъдат изпращани на помощ в държавите, натиснати от миграция.

В същото време екипът на Жан-Клод Юнкер предложи и удължаване до 3 месеца на срока, в който кандидатите за европейска закрила могат да престояват в центрове под охрана. Така след пристигането си те няма да бъдат пускани извън тях до разглеждането на молбите им за убежище или до репатрирането им, за да не избягат във вътрешността на Съюза. Еврокомисията предлага европейските граничари да получат правото и да преследват и залавят незаконни мигранти, които са успели да проникнат на територията на ЕС или да се измъкнат от лагерите по границите.

Освен за миграцията европейските лидери ще уговарят и стартирането на работата на службата на европейския главен прокурор, който ще разследва злоупотреби с еврофондове, както и приключването на преговорите по напускането на Великобритания.

Според Туск вероятността Brexit да се случи през март без нарочно споразумение е все още голяма. ЕС ще насрочи среща на върха за раздялата за ноември. На нея трябва да се изчистят последните нерешени въпроси, както и дали разводът ще се случи според правила и с преход от 21 месеца или всички връзки ще прекъснат на 29 март. Всичко зависи от постигането на споразумение за границата между Ирландия, която остава в ЕС и Северна Ирландия, която напуска като част от Обединеното кралство.