Страдам от шум в ушите от години. Но през последните месеци сякаш започна да се засилва. Възможно ли е това да се дължи на приема на някакви определени лекарства? Страдам от захарен диабет и атеросклероза, пия доста хапчета, освен това усещам дискомфорт в областта на вратните прешлени. Моля за полезни препоръки и съвети.

Елена Емилова - гр. София 

Много хора се оплакват от постоянен или периодичен шум в ушите. Смята се, че това не е самостоятелно заболяване, а само симптом от различни патологични състояния. Причините за това състояние, което лекарите наричат тинитус, могат да бъдат: ушна кал, външен отит, остър и хроничен среден отит, дисфункция на слуховите тръби, отосклероза, акустична и баротравма, болест на Мениер, тумор на слуховия нерв. Всички изброени заболявания се отнасят към патологии на слуховия орган, но шумът в ушите може да се съпровожда и с болести на долночелюстната става, пороци на сърцето, аномално разположение на кръвоносните съдове, хепатит, захарен диабет, хипогликемия, хипо- и хипертиреоидоза. 

Понякога от такива неприятни усещания се оплакват хора, страдащи от заболявания на шийния отдел на гръбначния стълб, множествена склероза, шизофрения, депресивни състояния. И, да, според специалистите шум в ушите може да възникне и заради някои лекарства – антибиотици, противовъзпалителни средства, диуретици. В зависимост от причините и особеностите на организма на болния шумът в ушите може да е постоянен или да се появява само от време на време. 

Естествено, за изясняване причината за това състояние се налагат редица изследвания, като задължителни са проверка на слуха и изучаване психологическия статус на пациента. Защото шумът в ушите не само съпровожда психологическите разстройства, но често той става причина за нарушена концентрация на вниманието и необясним страх. От шум в ушите могат да страдат дори и деца, но най-често се среща при възрастни хора. В рисковата група влизат и хора, работещи сред голям шум и вибрации, както и такива, подложени на въздействието на токсични вещества, включително и използваните в бита.

За лечение на шума в ушите се използват различни медикаментозни препарати, но често по-ефективни се оказват други методики. Една от най-разпространените рехабилитационни методики за пациенти с тинитус е т.нар. звукова терапия. В случая се използват апарати, възпроизвеждащи различни звуци от околната среда. Те помагат на пациента да отвлече вниманието си от собствения шум в ушите. И могат да се използват не само през деня, но и през нощта, така човек спокойно може да се наспи, без да се концентрира и да се дразни от шума в ушите. Понякога се препоръчва прослушване на музикални произведения с акустични характеристики, сходни с ушния шум на пациента, и на височина, съответстваща на тинитуса на конкретния болен. Имайте предвид, че на страдащите от тинитус не им трябва слухов апарат. Той се използва за корекция на слуха, а не за избавяне от шума в ушите.