В близките години всеки втори европеец ще има алергии, показва ново проучване.

Според изследването, направено от Университета в Гент, Белгия, в момента 40 на сто от възрастните и всяко второ дете имат алергична чувствителност.

За сравнение преди години състоянието е било откривано при 15 на сто от децата и 20 на сто от възрастните.

Високите нива на положителните кожни тестове не означават, че всеки втори е болен, но показват по-високо предразположение към заболяването, което може да се развие при стечение на обстоятелствата.

Според алерголозите климатичните промени, замърсяването на въздуха и нездравословния начин на живот са водещите фактори за увеличаването на заболеваемостта.

Затоплянето на времето удължава отделянето на полени от дърветата и тревите, като увеличава и количеството им. Полените се смятат за основен причинител на невродени алергии при възрастни и при децата.

Живеещите в градовете страдат и от микрочастиците, отделяни при изгарянето на газове от автомобилите, отоплителните и климатичните инсталации. Тези частици могат да стимулират алергиите.

Основният фактор за тревожното увеличаване на хората, предразположени към алергии обаче, е нездравословният начин на живот, смятат авторите на изследването.

Неправилното хранене, липсата на физическа активност и недостатъчната хигиена, отслабват имунната система и улесняват развиването на алергични реакции.

Белгийските учени смятат, че едно от решенията срещу засилващия се проблем, могат да бъдат имунотерапиите. Алергичните към ужилване от пчели например биха могли да се имунизират през топлите месеци.

Цялостно решение обаче не може да се предложи, тъй като науката все още няма достатъчно средства да се пребори с тревожно растящата заболеваемост от алергии.