Днес започва Богородичният пост, който продължава две седмици и свършва с големия християнски празник Успение на Пресвета Богородица - 15 август, познат сред българите като Голяма Богородица. По традиция Божията майка се почита като покровителка на семейството, на децата и на раждаемостта.

Богородичният пост е един от четирите периода на молитва и телесно и душевно въздържание през годинатаПостът продължава до 14 август. През тези две седмици православната църква се подготвя за големите празници Преображение Господне и Успение на пресвета Богородица, чествани всяка година съответно на 6 август и 15 август.

В първия ден на поста в храмовете се прави водосвет, а от 1 до 13 август на вечерните служби се отслужва Богородичен параклис. Най-строг е постът в понеделник, сряда и петък. В тези дни Църквата препоръчва консумацията само на сурови плодове и продукти и неготвена храна. Във вторник и четвъртък - варени без олио/масло гозби, а в събота и неделя се разрешава храна с растително масло (олио, зехтин) и вино.

Богородичният пост води началото си от дълбока древност. По строгостта на въздържанието от храна той е по-лек от Великия (Великденския) пост, но е по-строг от Петровите и Рождественските (Коледните) пости.

Най-старото място, свързано със Света Богородица, е храмът "Успение Богородично" в Ерусалим. Той е издигнат през IV век върху мястото, където според преданието е било положено тялото на Божията майка в Гетсиманската градина. Запазеният и до наши дни каменен градеж е от ХI век - тогава кръстоносците обновяват стария храм.