Сред 10 годишно прекъсване, Европейската комисия отвори днес отново наказателната процедура срещу България за защитените екозони "Натура 2000".

Причината са многобройни оплаквания за нарушения на европейските правила за защитените територии, съобщи Европейската комисия.

Процедурата за нарушения по "Натура 2000" беше първата, отворена след приемането на България в ЕС, и отне години Брюксел да бъде убеден, че защитените птици и растения получават достатъчна закрила от държавата.
Сега Еврокомисията изпраща допълнително официално уведомително писмо за "системни пропуски при прилагането на законодателството на ЕС за опазване на природата".

То се основава на сигнали, че в защитените зони се строи и сече, без да се правят задължителните оценки за въздействие върху целостта на зоните или в противоречие със заключенията за рискове, направени от специалистите.

"В България кумулативното въздействие от съществуващите и одобрените планове и проекти върху зоните по "Натура 2000" систематично не е било вземано предвид и извършването на много промени, представляващи сериозна заплаха за постигането на природозащитните цели, е били разрешено независимо от наличието на такава заплаха", пише Еврокомисията в писмото, изпратено днес до българското правителство.

В него се добавя, че в Брюксел "редовно се получават оплаквания относно планове и проекти, разрешени въз основа на недостатъчни оценки или дори при липсата на подходящи оценки".

Ако кабинетът на Бойко Борисов не успее да се защити, Еврокомисията през октомври ще изпрати второ предупреждение, а до края на годината може да подаде съдебен иск, заплашващ бюджета с глоби.

Брюксел изпрати последно предупреждение към правителството да предложи законодателство, с което в България да бъдат въведени изискванията на евродирективата за мрежова и информационна сигурност. С нея се въвеждат допълнителни изисквания към доставчиците на интернет. В частност те трябва незабавно да докладват за кражбата на лични данни на техни клиенти и за хакерски атаки, както и да разменят информация за подобни пробиви с останалите държави от ЕС. Това трябваше да е станало до 9 май.

За неприлагане на европейските норми са отворени и наказателни процедури за признаването на професионалните квалификации и за строителството на станции за зареждане на електрически автомобили.

По първата процедура България трябва да признава без допълнителни изпити квалификацията за 7 вида професии, включително дипломите на архитекти, акушерки и медицински сестри, издадени от училища в останалите европейски държави. Същите изисквания важат и за българските дипломи в останалия ЕС.

При станциите за зареждане на електроавтомобили става дума за узаконяване изграждането на инфраструктура за тях, като целта е да се намали зависимостта на транспорта от нефта и да се ограничи замърсяването на атмосферата от изгорелите газове от колите.

България и Полша са единствените европейски държави, които не прилагат европейските стандарти, макар че е трябвало да ги въведат най-късно до миналия ноември. Процедурата за електрическите коли е в най-напреднал етап и ако промените не бъдат направени до октомври, Европейската комисия може да подаде съдебен иск срещу България в Съда на ЕС.