Администрацията на Доналд Тръмп обмисля как да смени военния си контингент в Североизточна Сирия с арабски. Както съобщи "Уолстрийт джърнъл", новият съветник на президента на САЩ по националната сигурност Джон Болтън вече започва в тази връзка консултации с други страни. Инициативата обаче може да срещне спънки, обясниха експерти пред в. "Независимая газета".

Наскоро Болтън обсъди идеята за разполагане на арабски военни в Североизточна Сирия с шефа на египетското разузнаване Абас Камел. В телефонния разговор американският служител запита ще може ли Египет да допринесе за създаването на новата военна сила.

Няма съобщения за отговора на Кайро. Други източници в американската администрация признаха, че Болтън и Камел наистина са разговаряли, а подобни искания са отправяни и към други страни от Залива. "Въпроси за евентуална финансова подкрепа и по-широк принос (за гарантиране на стабилност в Сирия, бел. на изданието) бяха отправени към Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства", заяви събеседник на "Уолстрийт джърнъл".

До момента политиката на САЩ за Сирия целеше главно да бъде разгромена терористичната групировка "Ислямска държава". По различни оценки в Източна Сирия все още действат между 5 и 12 хиляди бойци от тази организация, съобщи пред "Уолстрийт джърнъл" служител от администрацията, пожелал анонимност.

Но пред Белия дом застава проблемът какво да прави по-нататък в зоните, освободени от ИД с усилията на местни военни формирования, чийто гръбнак са кюрдски отряди. Воден от икономически подбуди, Тръмп отказва да остави американски военни в североизточната част от страната.

"Независимая газета" запита руското външно министерство дали Москва ще е доволна американският контингент да напусне Сирия, но не получи оперативен отговор. В интервю за "Евронюз" през февруари външният министър Сергей Лавров оцени скептично плановете на САЩ в Североизточна Сирия. "Щатите навярно имат някаква стратегия, а тя е според мен е да се заселят за вечни времена в Сирия с въоръжените си сили - заяви тогава първият дипломат на Русия. - Те вече водят нещата натам, че да отцепят огромно парче сирийска територия от останалата страна, нарушавайки суверенитета и териториалната цялост на Сирийската арабска република."

Според експертните среди в Русия инициативата на САЩ с оглед да сменят своя контингент няма да се посрещне с разбиране в арабския свят. "Египетската позиция гласи, че президентът Башар Асад е избран от сирийския народ и само сирийският народ може да решава съдбата на лидера", напомни за "Независимая газета" политологът Григорий Косач, коментирал идеята да бъдат поканени в Северна Сирия военни от Египет.

"С други думи, тази гледна точка е донякъде в противоречие със становището за по-нататъшната съдба на Асад. От гледна точка на Кайро, все същата според мен, няма изгледи египетски войски да сменят американските в Сирия, поне защото в такъв случай Египет би действал като страна противника на режима", обяснява Косач - професор в катедра "Съвременният Ориент" от факултета по история, политология и право в Руския държавен хуманитарен университет.

Аналитикът не смята за предрешен и въпроса ще подкрепят ли арабските страни идеята да сменят американците със свой контингент, както косвено сочи заключителната декларация от срещата на върха на Арабската лига през уикенда в Саудитска Арабия. "Колкото до саудитците, преди началото на руската кампания в Сирия саудитският печат наистина поместваше статии, че било време да се отвори арабски фронт срещу режима в Сирия, но без никакви конкретни уточнения - посочва Косач. - Саудитска Арабия никога не се е канела да участва със сухопътни войски в бойни действия на чужда земя. Да, саудитска авиация действа в Йемен, но нищо повече. Емирствата имат вече опит от подобни действия - специални сили от ОАЕ участваха в либийските събития точно преди свалянето на Муамар Кадафи. Днес обаче е малко вероятно някоя от страните да се реши на такава стъпка."

По думите на друг експерт евентуалното решение на САЩ да изтеглят военния си контингент може да бъде пагубно за ситуацията в региона. "Напуснат ли американците Сирия, това няма да подобри положението в Близкия изток - заяви за "Независимая газета" Евгений Зеленев, шеф на отдел "Ориенталистика и африканистика" във Висшето училище по икономика в Санът Петербург. - Освен че ще е политически ход със знак минус, това би означавало, че Щатите отказват да носят отговорност за последиците от по-нататъшните събития на сирийска земя, било то политически или икономически. Докато САЩ присъстват там, те един вид имат някакъв ангажимент, но щом само си тръгнат, вече няма да са включени в конфликта. Да припомня: Русия също неведнъж заяви, че излиза от военната конфронтация в Сирия, но всеки път не излизаше докрай. В случая със САЩ може би ще се повтори същото."

Според експерта евентуалното изтегляне на американците от Сирия не бива да се смята за категорична и безусловна победа на страните, заемали позиция в разрез с тази на Щатите. По думите на Зеленев инициативата на Вашингтон е всъщност маневра. "В известен смисъл това е политическа заплаха: ето, излизаме, а вие оставате и какво ще правите тогава? - разсъждава той. - Настъпил е впрочем важен момент за САЩ: почти физически са премахнати онези политически структури в региона, на които бяха заложили те. Липсата на боеспособни части, на които Щатите да се опрат в региона, с изключение на кюрдското движение, поставя Вашингтон в двусмислено положение. Ако подкрепят опозицията, едно на ръка, но ако останат без опозицията, ще имат във военния конфликт статут на окупатори."
 

/БТА/