Американският президент Доналд Тръмп освободи тази сутрин ЕС от новите мита върху стоманата и алуминия, но само до 1 май. 40-дневният "гратис" се отнася до още няколко съюзници на САЩ като Австралия, Южна Корея, Аржентина и Бразилия.

Вестта завари събраните в Брюксел за среща на върха лидери на Европа пред закуските им, след като те цяла нощ очакваха вести от Белия дом.

Американският президент Доналд Тръмп застави лидерите на цяла Европа да го чакат цяла нощ и отново не обяви условията, при които би извадил държавите им от списъка на страните, които ще трябва да плащат по-скъпо за внос на стомана и алуминий в САЩ.

След като първоначално планираха обсъждането на ответните мерки срещу новите вносни мита за четвъртък следобед в Брюксел, лидерите отложиха дискусията си за 23 часа, а накрая я прехвърлиха за петък, след като до 1 след полунощ никакви вести не пристигнаха от Вашингтон.

Търговският секретар на САЩ Робърт Лайтхайзър съобщи вчера, че Европа и още няколко съюзници на Щатите като Австралия и Южна Корея ще бъдат изключени временно от санкциите, но не и за колко време и при какви условия.

Европа е подготвила ответни мерки, сред които повишаване на вносните мита на емблематични американски стоки като уискито бърбън и дънките "Ливайс", но изчаква, преди да ги огласи, как ще действа американският президент.

Тръмп изненада всички, като не изпрати очаквания туит и лидерите на 28 европейски държави и президентите на евроинституциите, събрани в Брюксел се разотидоха, преди днес да подновят чакането на вести от Вашингтон.

"Ще трябва да изчакаме нощта, за да видим как точно ще бъдат оформени решенията на правителството на САЩ", каза германският канцлер Ангела Меркел рано тази сутрин, след като лидерите се разотидоха.

Според Меркел ЕС е единен в реакцията си към очакваните мерки, но трябва да се прецени спрямо детайлите й нейният ответен размер.

"Трябва да избегнем световен протекционизъм. Това е огромен риск за работните места не само в Европа. В този смисъл диалогът със САЩ е ключов", каза президентът на Европейския съвет Доналд Туск.

Никой не се наема да предвиди поведението на Доналд Тръмп, който при анонсирането на митата каза, че да се търгува с Европа е станало почти невъзможно, но впоследствие омекоти тона.

"Търговската" точка се прехвърля в програмата на европейската среща на върха в Брюксел за петък. Първоначално беше предвидено тя да се проведе без Великобритания, за да се обсъди позицията на 27-те след напускането, а след това и без държавите, които не използват еврото, за да се говори за реформата на Еврозоната.

Всички лидери обаче остават в Брюксел в очакване на информация от Овалния кабинет. С изключение на новия словашки премиер Петер Пелегрини, който беше назначен вчера. Той отлетя за Братислава, където днес правителството му трябва да се закълне, оставяйки чешкия си колега Андрей Бабиш да го представлява.